Dekorasyona önem veriyor muyuz?

Dekorasyona önem veriyor muyuz?

           Ofis dekorasyonuna gerektiği kadar önem veriyor muyuz acaba? Gerçekten müşterilerimiz ve çalışanlarımız ofis ortamından ne kadar etkileniyor? sorularına bu yazımızda cevap bulmaya çalışacağız.

Dekorasyon; kullanılan alanın estetik bir görünüm amaçlanarak pratik ve işlevsel biçimde mekanı şekillendirme, dizayn etme sanatıdır. Bu amaçla çok büyük dekorasyon fikir ve metotları gelişmiş ve basit düzenlemelerle mekana estetik ve işlevsellik kazandırma da önem kazanmıştır.

Mekanın kullanım alanına bağlı olarak dekorasyon çok farklı şekillerde olabilir. Örneğin bir cafe-çay bahçesinde misafirin rahatlaması, işletmeyi sevmesi, huzur bulması amaçlanırken bir ofiste de asıl amaç çalışanın konforlu bir şekilde, hızlı ve pratik olarak çalışmasıdır. Bu nedenle işletmelerde dekorasyon planlanan amaca hizmet eder ve bu kaygıyla oluşturulur.

Günümüzde tüm işletmelerde, çalışanın ya da müşterinin; pozitif enerjiyle yüklenmesine, stresini azaltmasına yönelik bir ortam dekorasyonu amaçlanır. Bulunulan ortamın; kişilere pozitif veya negatif enerji verdiği, rahatlattığı veya sıktığı-boğduğu gerçeği günümüz koşullarında önem kazanmıştır. Bu durum, işletmelerin dekorasyonu önemli bir mesele olarak öncelikli hale getirmesine, üstünde durmasına sebep olmuştur.

Aynı zamanda dekorasyon müşterinin güvenini kazanmaya yöneliktir. Bu nedenle de renkler, tarz, kompozisyon belli bir plana göre yapılmaktadır. Bir fabrikada ise seri üretim amaçlanır; önemli olan estetikten çok pratik, işlevsel bir düzenlemedir. Ancak çalışma ortamı söz konusu olduğunda; personeline yönelik dekorasyonu ön planda tutan işletmeler genellikle ofisler ve diğer hizmet sektörü mekanlarıdır. Burada da amaç, yukarıda da değinildiği gibi çalışanın rahat ve konforlu bir şekilde kaliteli iş yapmasıdır.

Günümüzde amaçları farklı olsa da; işletmelerde dekorasyon, öncelikli ve planlı bir hale gelmiş; ayrıcalıklı bir yer kazanmıştır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir