Ofis Çalışanlarında Boyun ve Bel Fıtığı

Ofis Çalışanlarında Boyun ve Bel Fıtığı

Sabah mesai başlamasından mesai bitimine kadar oturduğumuz koltuğun yakınlığını bir kenara bırakırsak belimizin ve boynumuzun ne kadar sıkıldığını görmememiz imkânsız öyle değil mi. Aynı pozisyonda gün boyu sabit kalmak bilindiği üzere boyun ve bel fıtığının ana mimarıdır ki bu durum kısa sürede gerçekleşmez. Önleminizi almazsanız yakanıza yapışırsa bir daha da bırakmaz. Pazardan aldığınız bir kilo sebzeyi bile kaldıramaz olursunuz. Daha gençliğiniz ortalarında böyle bir etiket ile anılmak hoşunuza gitmez öyle değil mi?

Kas ve iskelet sistemi düzenli egzersizler ile rutine bindirilebilir. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre ofis çalışanları için tehlike çanları boyun ve bel fıtığı ile birlikte çalıyor.

Gelişen teknoloji ile artık büyük bir çoğunluk masa başı iş de çalışmakta. Zamanla kemiklerin zayıflaması kan damarlarının daralması ile kas sistemimizde bir çöküş söz konusu olur. iş bu raddeye geldikten sonra tedavisi için uzun bir süreç bekler hastayı.

Öncelikle Oturma Şekline Çok Dikkat Etmelisiniz

Omuzların düşük bir şeklide klavyeye gömülü çalışmak tabi ki istediğimiz oturma şekli değil. Fakat maalesef günümüzde çoğunluk tamda bahsettiğimiz oturma düzenine hakim bir şekilde çalışmakta. Omuzlar ve bel dik bir şekilde oturmamız gerekir. Aynı zamanda kullandığımız sandalye de bedenimizi kavrayacak ve yumuşak dokuda olması gerekir. Beliniz ile koltuğunuz arasında boşluk olmamalı. Aynı şekilde göz teması da çok önemli monitöre yakından bakmak göz sağlığımızı tehdit etmekte. Oturuş şeklimiz ile bunların önüne bir nebzede olsa geçmiş olacağız.

Sürekli Hareket Halinde Olmalısınız

İşveren sizi masa başında görmedikçe mimlenebilir. Tabi sizde işinizi bırakın ortalıkta gezin demiyoruz. Fakat gün içerisinde kalkıp kısa mesafede olsa yürümeniz ya da hareket etmeniz gerekir. Su içmek lava boyaya gitmek fotokopi çekmek bunlarda sonuç da hareket etmenizi sağlayacak işlevler. Boş yere kalkıp oturmayın. Veyahut otururken ayakları oynatmak bacakları çalıştırmak ofis içerisinde asansör yerine merdiven kullanmanızda sizi avantaj sağlayacaktır.

Küçük Egzersizler Yapmalısınız

Ve yine masa başında işimizi etkilemeyecek şekilde küçük egzersizler yapabiliriz. Başımızı tam öne sonra arkaya şeklinde en az on defa yapmalıyız. Sonra kulaklara doğru yarım ay şeklinde yine sağa ve sola yavaşça hareket ettirmeliyiz. Bu egzersiz gerek kan dolaşımını düzenlemekte gerekse boyun fıtığı için zemin hazırlayan ortamımızı istediği amaca ulaştırmamaktadır.

Unutmayalım ki daha çok başındayken gerekli önlemleri almak sağlığınız için oldukça önemlidir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir