Yapay zeka mı? Ofis çalışanları mı?

Yapay zeka mı? Ofis çalışanları mı?

Gün geçtikçe gelişen teknoloji sadece karşımıza yenilikler çıkarmakla kalmıyor, hayatımızı ve yaşayış tarzımızı da yönlendiriyor.

Yapılması emek ve zaman gerektiren işleri kolay ve hızlı hale getiren teknolojiler günden güne insan gücünü gereksiz hale getiriyor. İnsansız uçaklar, sürücüsüz araçlar, robotlara yemek pişirtip robotlarla servis ettiren restoranlar…

Teknolojinin gelişmesiyle fiziksel güç gerektiren işlerin zamanla yok olacağı çok öncelerden söylenen bir şey, ancak insanlar yapay zeka geliştikçe bilgi ve tecrübeye dayalı işlerinde de aynı durumla karşılaşıp karşılaşmayacaklarını bilemiyorlar

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan araştırmaya göre, 2021 yılına kadar birçok çalışan işini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya.  Bu kaybın sebebi de gelişen otonom yazılımlar ve robotlar olarak gösteriliyor. Anlaşılan yeni teknoloji ve sistemler belli başlı iş grublarını etkileyecek gibi görünüyor.

Yaklaşık 4.8 milyon büro-ofis çalışanının gelişen sistemlerle işlerini yazılımlara ve robotlara kaptırıp kaptırmayacağı ayrı bir soru işareti.  Cevap aranan soru gerçekten yapay zeka ofis çalışanlarının yerini alır mı?

Aslında bir işveren için yüzlerce çalışanı bünyesinde barındırmaktansa onun yerine bir yazılıma veya robotlara para harcaması daha kârlı olabilir mi acaba? Veya hastalanmayan, izin günü, özel hayatları olmayan yazılımlar yüzlerce insanın ortaya koyacağı çalışma gücünü tek başına üstlenebilir mi?

Artık gelişen bulut teknolojisi yardımıyla birçok yazılımsal hizmetten sadece üyelik ücreti ödenerek yararlanılabiliyor. En detaylı araştırmaları yapıp, en doğru verileri analiz edip kolayca sunum haline getirebilen yazılımlar işverenler açısından son derece cazip olabilir.

Bilgisayar okur yazarlığının arttığı bir dönemdeyiz. Yapay zeka ofis çalışanları için bir engel değil aslında işlerine yardımcı bir argüman olarak algılanılmalı. Yapay zeka kullanılarak ofis çalışanlarının performansını arttırmak mümkün. Yapay zekayı merdiven olarak kullanırsak bu durumdan hem ofis çalışanları hem de yöneticiler fayda sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki insanoğlu işini bilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir